Rejestracja: +48 77 402 86 70

Zaparcia


Zaparcia to coraz powszechniej występująca dolegliwość, szczególnie często  dotykająca kobiet.  Wyróżnia się cztery rodzaje zaparć :

  1. Przypadkowe
  2. Przewlekłe
  3. Nawykowe
  4. Wieku podeszłego

 

Zaparcia mogą mieć różne przyczyny, m.in. związane ze współistniejącymi chorobami, wtedy przy ich leczeniu należy skonsultować się z lekarzem. Jednak zdecydowana większość zaparć wynika z niewłaściwej diety i stylu życia. W tym przypadku przyczyną jest niedostateczna objętość  i wilgotność mas kałowych w jelicie grubym lub zbyt leniwe ruchy perystaltyczne jelita.                                  Błędami  wynikającymi z niewłaściwego stylu życia, a sprzyjającymi zaparciom są:

- zjadanie ubogo resztkowych ( tzn. z małą ilością błonnika) pokarmów

-  zbyt szybkie spożywanie jedzenia

- nieregularne odżywianie

-  siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna

- zbyt częste stosowanie środków przeczyszczających

- nadmiar stresu i zbyt duże tempo współczesnego życia, niosące  konflikty i napięcia  psychiczne.

 

W zapobieganiu i leczeniu zaparć bardzo  dużą rolę odgrywa spożywanie odpowiedniej ilości wody i błonnika. Ich niedobór powoduje, że nagromadzone w jelicie grubym niestrawione resztki pokarmowe nie mogą napęcznieć, co nie powoduje ich mechanicznego podrażnienia. To z kolei przyczynia się do wiotczenia mięśni okrężnych w jelicie grubym. W profilaktyce zaparć bardzo ważne jest też prawidłowe, głębokie oddychanie, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Wtedy przepona masuje fragmenty jelita grubego, a mięśnie brzucha napinają się i kurczą, co też ma dobroczynny  wpływ na trawienie pokarmów.

Uporczywe zaparcia ( wypróżnianie rzadsze niż, co 2-3 dni) powoduje wiele przykrych dolegliwości, które mogą prowadzić do poważnych chorób i znacznego pogarszania jakości naszego życia. Są to m.in. :

- uchyłkowatość jelit

- podrażnienie śluzówki jelita grubego

- wypryski i zmiany na skórze

- hemoroidy

- zmiana flory bakteryjnej jelit

- stany zapalne żył kończyn dolnych

- nadwaga

- dolegliwości bólowe podbrzusza

 

Co robić, aby te wszystkie przykrości Nas nie dotknęły ?

Otóż musimy przyjrzeć się przede wszystkim swojej diecie. Należy zwiększyć w niej ilość błonnika, który występuje szczególnie w dużych ilościach w otrębach, produktach z pełnego przemiału, suszonych owocach, strączkowych ,owocach i we wszystkich dostępnych warzywach. Za dzienną normę błonnika przyjmuje się 35g, natomiast przy uporczywych, przewlekłych zaparciach można tę ilość zwiększyć do ok. 50-70g / na dobę.

Przykładowo   :

100g otrąb pszennych to 44 g błonnika

100g natki pietruszki to 39,5 g

100g moreli suszonych to 22,5 g

100 g śliwek suszonych to 14,1 g

100g chleba razowego to 8,4 g

100g białej kapusty  to 4,4 g

100g ziemniaków to 3,5g

100g jabłek ze skórką to 2,4 g

100g pomidorów to 1,4 g

 

Patrząc na to przykładowe zestawienie, widać jak wiele warzyw i owoców musimy zjeść, aby dostarczyć tylko minimalną zalecaną dzienną dawkę błonnika. Pożywienie, które najczęściej spożywamy, oparte na mięsie, nabiale i produktach gotowych jest praktycznie pozbawione błonnika, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że zaparcia są tak powszechnym problemem. Oczywiście duże znaczenie ma też ilość wypijanych płynów i nie chodzi tu o kawę, coca-colę  czy inne napoje gazowane. Mam tu na myśli wodę źródlaną czy herbatki ziołowe, szczególnie polecane są te, które zawierają : korę kruszyny, ziele dziurawca, liść mięty, liść prawoślazu, kłącze rzewienia, kwiat lawendy i korzeń arcydzięgla.

Tak więc, reasumując podane wyżej  wiadomości, należy podjąć następujące działania, które na pewno zniwelują nasze problemy z zaparciami :

- codziennie zjadać porcje surowych i gotowanych warzyw – najłatwiej to uzyskać robiąc na obiad np.  jedną surówkę na ciepło, a jedną z surowych warzyw np. z olejem lnianym

-  wprowadzić do codziennej diety otręby, płatki owsiane lub inne zbożowe, ale niesłodzone oraz chleb pełnoziarnisty

- ograniczyć spożycie mięsa i białka zwierzęcego do 2-3 razy w tygodniu

- ograniczyć słodycze i produkty oparte na białym cukrze ( ich  zbyt duża ilość powoduje zwiększoną fermentację )

- powinniśmy pić ok. 2 litry wody mineralnej i herbat ziołowych

- należy często jeść produkty kwaszone – kefir, kwaśne mleko, jogurt naturalny ( nie owocowy) oraz warzywa kiszone – kapustę i ogórki.  Stanową one cenne źródło bakterii kwasu mlekowego, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej jelita grubego

- gotujmy jak najczęściej na parze, a ograniczmy smażenie na tłuszczach, szczególnie tych trans czyli na margarynach

- zamieńmy 3 duże posiłki na 5 mniejszych

- w miarę możliwości ruszajmy się jak najwięcej.

 

 

 


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia