Rejestracja: +48 77 402 86 70

Święta tuż, tuż...


Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia ulubiony czas większości Polaków. Kojarzą nam się z pięknie przystrojoną choinką, prezentami i ciepłą rodzinną atmosferą.  Niestety wielu z nas popełnia w te cudowne dni grzech obżarstwa.  Wielu ludzi  już na długo przed świętami martwi się, jak tu przeżyć je bez uczucia przepełnienia w żołądku,  bez wzdęć i bez zwiększania wagi. Niestety jest to czas spotkań w gronie rodzinnym i długich biesiad, podczas których zapominamy o stosowanych na co dzień zaleceniach dietetycznych. Największym problemem jest to, że jemy za dużo  i mieszamy różne składniki pożywienia, a nasz układ trawienny nie może poradzić sobie z tą różnorodnością.  Zjadamy mięsa, wędliny, chleb, a zaraz potem kawę i ciasto, potem jemy sałatki, a do tego przegryzamy jeszcze owocami ( głównie kwaśnymi cytrusami). Zupełnie zapominamy o podstawowych  zasadach spożywania pokarmów, a mianowicie :

 1. Nie łączymy białek z węglowodanami
 2. Owoce jemy jako oddzielny pokarm, między posiłkami, a nie w ich trakcie
 3. Ograniczamy surowe warzywa, bo są ciężkostrawne
 4. Wieczorem nie jemy pełnoziarnistego pieczywa
 5. Nie jemy po 18.30
 6. Zjadamy podczas jednego posiłku tyle, ile zmieści się nam w złożonych dłoniach
 7. Zachowujemy odstępy pomiędzy posiłkami pamiętając, że węglowodany trawimy ok. 2-3 godziny, a białka 4-6 godzin
 8. Pamiętajmy, że ciasta z masami są tłuste i ciężkie dla naszego żołądka oraz stanowią źródło cukru i tłuszczu, co zostawia swój ślad na naszym ciele w postaci zbędnego tłuszczyku.

 

 

W związku z powyższym, mimo trudności namawiam Państwa do świętowania z umiarem i z szacunkiem dla  swojego żołądka. Dla tych, którzy jednak ulegną  magii świętowania przy stole, polecam herbatki z ziół, wspomagających trawienie i ułatwiających przeżycie tych ś Świąt. Nie pijmy słodkich napojów gazowanych, które  napełniają nam brzuch dwutlenkiem węgla i cukrem, tylko spróbujmy popijać wodę przegotowaną z kardamonem oraz herbatki z następujących ziół:

 1. Mięta pieprzowa  - jej głównym składnikiem jest mentol, który dezynfekuje, chłodzi oraz działa przeciwbólowo i rozkurczowo – łagodzi skurcze żołądka – działa kojąco
 2. Imbir, kardamon – wspomagają proces trawienia
 3. Owoc kopru włoskiego – działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, dezynfekująco. Likwiduje wzdęcia i nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym.
 4. Krwawnik – poprawia trawienie i znosi skurcze mięśni gładkich. Bardzo dobrze działa przy wzdęciach, odbijaniu się i bólach brzucha. Działa odtruwająco, poprzez pobudzenie przemiany materii oraz oczyszcza krew ze szkodliwych substancji.
 5. Rumianek – reguluje procesy trawienne, łagodzi dolegliwości gastryczne – bóle brzucha, kolki, wzdęcia i odbijanie. Działa również dezynfekująco na układ pokarmowy oraz zmniejsza fermentację w jelitach i hamuje gazy.
 6. Szałwia – pomaga przy niestrawności, redukuje gazy w jelitach, wzmaga wydzielanie żółci oraz łagodzi kolki brzuszne
 7. Anyż gwiaździsty - dobrze wpływa na trawienie,  łagodzi kolki i inne objawy żołądkowe. Ma też działanie wiatropędne.
 8. Arcydzięgiel lekarski – zmniejsza nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym, likwiduje kolki i bóle brzuszne – ma działanie przeciwskurczowe
 9. Melisa lekarska – rozluźnia i pobudza trawienie, zmniejsza gazy i wzdęcia.

 

Pamiętajmy tylko, że osoby, które cierpią na zgagę nie powinny stosować mięty i melisy ze względu na silne pobudzanie kwasu żołądkowego, który zwiększa nadkwaśność.

Zachęcam Państwa również do stosowania  ziół przyprawowych, które pobudzają nasze enzymy trawienne do bardziej efektywnej pracy i tym samym czynią pokarmy łatwiej strawne. I tak w naszej kuchni nie może zabraknąć m.in. :

- kminku, który przeciwdziała wzdęciom i przyspiesza trawienie oraz znosi skurcze żołądkowo- jelitowe.

- bazylii, wzmacnia żołądek, przyspiesza trawienie i hamuje wzdęcia.

- rozmarynu– ułatwia trawienie, działa przeciwskurczowo i osłonowo na wątrobę.

- pieprzu– przyspiesza przemianę materii

- oregano ( lebiodka pospolita) – hamuje  skurcze mięśni  gładkich, hamuje wzdęcia i pobudza przemianę materii.

Oczywiście nie musimy  używać wszystkich ziół do przyprawiania, czy picia  herbat  naraz. Każdy może wybrać dla siebie, to co mu najlepiej odpowiada, nie tylko pod względem smakowym, ale też ewentualnych dolegliwości. 


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia