Rejestracja: +48 77 402 86 70

Zioła w stomatologii


Od tysięcy lat ludzie wykorzystują zioła do leczenia różnych dolegliwości. Również w stomatologii są one szeroko stosowane i jak najbardziej polecane .Występują przede wszystkim w pastach do zębów , płukankach, maściach i żelach. Można też stosować napary i odwary z nich.   Szczególnie  chętnie wykorzystywane są  zioła o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i ściągającym.

Do najczęściej stosowanych w stomatologii ziół należą:

RUMIANEK - działa przeciwbólowo , przeciwzapalnie i łagodząco. Stosowany jest do łagodzenia różnych stanów zapalnych w jamie ustnej. Jest ziołem z wyboru w przypadku niemowląt. Pomaga przy pleśniawkach i wyrzynaniu się ząbków.

SZAŁWIA-ma silne działanie przeciwbakteryjne, szczególnie w stosunku do bakterii Gram (+).Działa też przeciwzapalnie  poprzez zmniejszenie  przepuszczalności naczyń włosowatych . Oprócz olejków lotnych zawiera witaminy B1, PP, A i duże ilości  Wit. C oraz flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne. Powszechnie wykorzystywana w chorobach dziąseł, przy opryszczce, aftach i owrzodzeniach jamy ustnej  oraz przy ropnym zapaleniu gardła  , anginie i pleśniawkach. Ma też działanie ściągające i przeciwobrzękowe.

KORA DĘBU-jej najważniejszym składnikiem są garbniki ( 9-15%) , dzięki czemu wykazuje silne właściwości ściągające, zmniejsza  przepuszczalność naczyń włosowatych i hamuje mikrokrwawienia .Działa również przeciwzapalnie, odkażająco i przeciwbakteryjnie. Stosowana we wszystkich stanach zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia .

DZIURAWIEC-wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i pobudzające gojenie. Stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i przy opryszczce.

MIĘTA PIEPRZOWA-działa przeciwzapalnie , przeciwbakteryjnie i odświeżająco. Wpływa  na receptory zimna i daje uczucie chłodzenia w zapalnie zmienionej tkance. Z liści mięty otrzymujemy olejek eteryczny , a z niego mentol- substancję o silnych właściwościach odkażających  i  odświeżających.

TYMIANEK- zawiera silnie bakteriobójczy tymol – dlatego stosuje się go z powodzeniem w stanach zapalnych dziąseł, przyzębia i gardła.

NAGIETEK LEKARSKI- poprawia odporność, udrażnia naczynia krwionośne, działa antyseptycznie ,ściągająco, przeciwzapalnie  i przeciwgrzybiczno. Polecany jako mocny napar do płukania ust, zwłaszcza przy bolesnych zapaleniach dziąseł.

KŁĄCZE PIĘCIORNIKA- zawiera skondensowane garbniki katechinowe, dzięki czemu wykazuje działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Nalewka z niego jest stosowana zewnętrznie  w zapaleniach jamy ustnej do pędzlowania w krwawieniach i wysiękowym zapaleniu dziąseł.


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia