Rejestracja: +48 77 402 86 70
Od tysięcy lat ludzie wykorzystują zioła do leczenia różnych dolegliwości. Również w stomatologii są one szeroko stosowane i jak najbardziej polecane .Występują przede wszystkim w pastach do zębów , płukankach, maściach i żelach. Można też stosować napary i odwary z nich. Szczególnie chętnie wykorzystywane są zioła o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i ściągającym.
Do najczęściej stosowanych w stomatologii ziół należą:
RUMIANEK - działa przeciwbólowo , przeciwzapalnie i łagodząco. Stosowany jest do łagodzenia różnych stanów zapalnych w jamie ustnej. Jest ziołem z wyboru w przypadku niemowląt. Pomaga przy pleśniawkach i wyrzynaniu się ząbków.
SZAŁWIA-ma silne działanie przeciwbakteryjne, szczególnie w stosunku do bakterii Gram (+).Działa też przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych . Oprócz olejków lotnych zawiera witaminy B1, PP, A i duże ilości Wit. C oraz flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne. Powszechnie wykorzystywana w chorobach dziąseł, przy opryszczce, aftach i owrzodzeniach jamy ustnej oraz przy ropnym zapaleniu gardła , anginie i pleśniawkach. Ma też działanie ściągające i przeciwobrzękowe.
KORA DĘBU-jej najważniejszym składnikiem są garbniki ( 9-15%) , dzięki czemu wykazuje silne właściwości ściągające, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i hamuje mikrokrwawienia .Działa również przeciwzapalnie, odkażająco i przeciwbakteryjnie. Stosowana we wszystkich stanach zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia .
DZIURAWIEC-wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i pobudzające gojenie. Stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i przy opryszczce.
MIĘTA PIEPRZOWA-działa przeciwzapalnie , przeciwbakteryjnie i odświeżająco. Wpływa na receptory zimna i daje uczucie chłodzenia w zapalnie zmienionej tkance. Z liści mięty otrzymujemy olejek eteryczny , a z niego mentol- substancję o silnych właściwościach odkażających i odświeżających.
TYMIANEK- zawiera silnie bakteriobójczy tymol – dlatego stosuje się go z powodzeniem w stanach zapalnych dziąseł, przyzębia i gardła.
NAGIETEK LEKARSKI- poprawia odporność, udrażnia naczynia krwionośne, działa antyseptycznie ,ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczno. Polecany jako mocny napar do płukania ust, zwłaszcza przy bolesnych zapaleniach dziąseł.
KŁĄCZE PIĘCIORNIKA- zawiera skondensowane garbniki katechinowe, dzięki czemu wykazuje działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Nalewka z niego jest stosowana zewnętrznie w zapaleniach jamy ustnej do pędzlowania w krwawieniach i wysiękowym zapaleniu dziąseł.