Rejestracja: +48 77 402 86 70

Halitoza - problem z nieświeżym oddechem


Halitoza czyli nieświeży oddech może mieć różne przyczyny, a mianowicie stomatologiczne, laryngologiczne lub od strony układu pokarmowego .Aż 87% przypadków wynika  z  niewłaściwej higieny jamy ustnej. Na niedomytych zębach gromadzi się  płytka nazębna i kamień, a  urzędujące na nich bakterie wydzielają swoje produkty przemiany materii, które brzydko pachną. Również znajdujące się na języku beztlenowe bakterie produkują lotne związki siarki, które dają nieprzyjemny zapach.

Halitoza może też występować u osób, które zapadają często na zapalenie migdałków, anginy, alergiczny nieżyt nosa i zapalenia zatok .Wiąże się, to z tym, że w migdałkach pod wpływem zapaleń tworzą się nisze, w których bytują bakterie beztlenowe i zalegają resztki jedzenia. To wszystko powoduje tworzenie się lotnych związków siarki .Nieprzyjemny zapach z ust może pojawić się również w przypadku zaburzeń pracy ślinianek. Mogą one wynikać z przyjmowania leków odwadniających, przeciw nadciśnieniu, związanych z  zaburzeniami hormonalnymi  oraz przy odchudzaniu.

Zdarza się także ,że przyczyną halitozy są schorzenia przewodu pokarmowego np. refluks  ,wrzody, zapalenie błony śluzowej żołądka , nietolerancja laktozy, zbyt mała ilość enzymów trawiennych, wydzielanych przez trzustkę i wątrobę , albo grzybica przewodu pokarmowego.

Jak sobie radzić z halitozą?. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę. Ale  zawsze należy postawić na higienę. Dlatego należy myć zęby 2-3 razy dziennie, szczotkować język specjalną tarką, nitkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe  specjalnymi  wiciorkami.  Jeśli występuje próchnica, należy ją wyleczyć.

Dobrze jest okresowo oczyszczać ciało, a szczególnie jelita z zalegających w nich toksyn .Wskazana jest co rano szklanka wody z cytryną lub octem jabłkowym oraz codzienna porcja błonnika. Nieodzowne są bakterie  pro biotyczne, szczególnie z rodziny Lactobacillus. Do płukania jamy ustnej pomocne są płukanki z jeżówki , szałwii  i  rumianku. Bardzo odświeżająco działa płukanka  z 2 łyżkami octu jabłkowego ( najlepiej własnej roboty)- można stosować przed myciem zębów lub dla szybkiego odświeżenia. W przypadku halitozy związanej z przewodem pokarmowym dobrze działa wywar z 2 łyżeczek kminku zalanego wrzątkiem. Kminek hamuje rozwój szkodliwych bakterii układu pokarmowego.

Zamiast gumy do żucia, która nie dla wszystkich jest wskazana , możemy żuć listki mięty, natkę pietruszki, goździki, anyż , kardamon  czy kawałek imbiru. . Wszystkie te naturalne produkty spożywcze działają silnie odkażająco i odświeżająco, poprzez hamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za  nieświeży oddech.

Skuteczne są też dostępne na rynku tabletki z cynkiem organicznym. Pierwiastek ten wchodzi w reakcję  ze związkami siarki, likwidując ich nieprzyjemny zapach. Dodatkowo cynk wykazuje właściwości bakteriobójcze. Dzięki tym cechom pastylki pozwalają utrzymać świeży oddech nawet kilka godzin.

Wskazane jest także , aby zawsze mieć przy sobie  niegazowaną wodę mineralną , najlepiej bogatą w jony wodorowęglanowe, które zobojętniają kwaśne środowisko jamy ustnej, co utrudnia rozwój mikrobów. Oprócz tego woda nawilża błony śluzowe i wypłukuje bakterie .

Bardzo istotna dla zdrowia jamy ustnej jest zielona herbata. Zawarty  w niej galusan epigalokatechiny modyfikuje lotne związki siarki i w ten sposób neutralizuje przykry zapach z ust. Ponadto polifenole obecne w tej herbacie   ograniczają osadzanie się płytki nazębnej, która może być przyczyną halitozy. W badaniach udowodniono również , że regularne picie zielonej herbaty chroni przed próchnicą i wzmacnia zęby.


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia