Rejestracja: +48 77 402 86 70

Wątroba - główne laboratorium biochemiczne naszego organizmu


Wątroba-  spełnia w naszym organizmie bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim jest centralnym laboratorium biochemicznym, w którym są wychwytywane   i unieszkodliwiane wszelkie substancje, które nie służą naszemu organizmowi. Wątroba wspomaga też przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów oraz współpracuje z trzustką w utrzymaniu  właściwego poziomu cukru. Wreszcie ma też duży wpływ na nasze emocje .

Wątroba jest narządem o niewiarygodnej wprost sile regeneracji, ale jest też jedynym organem, który odpoczywa tylko w pozycji leżącej. Godziny minimalnej pracy wątroby to 13.00-15.00, a więc wtedy powinniśmy w miarę możliwości położyć się chociaż na 15 minut. Szczególnie zalecenie to dotyczy osób mających problemy wątrobowe. Obecne w naszym życiu środki chemiczne nadmiernie obciążają wątrobę i często nie może ona sobie z nimi poradzić, wtedy część odpowiedzialności za oczyszczanie przyjmują nerki, a gdy i one sobie nie radzą, dochodzi do upośledzenia pracy całego układu immunologicznego. Najpierw pojawiają się bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, niedokrwistość, alergie, zapalenia, stłuszczenie wątroby , a w końcu dochodzi do najgorszej choroby naszych czasów – raka.

Medycyna chińska,  w uproszczenia ,rozróżnia dwa główne stany złej pracy wątroby, a mianowicie jej niedoenergetyzowanie  i przeenergetyzowanie. Pierwszy stan objawia się stałym uczuciem zmęczenia, występowaniem zawrotów głowy, sennością, podatnością na stany zapalne.  Twarz takiej osoby jest blada, napięta i pełna zmarszczek, natomiast  stawy są nadmiernie sztywne. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa dieta oparta na tłuszczach zwierzęcych, białym cukrzei białej mące oraz soli. Sprzyja mu też spożywanie dużej ilości pokarmów przetworzonych. Powoduje to, że wątroba jest nadmiernie obciążona, przekrwiona, skurczona i pracuje na zwolnionych obrotach, a narządy, które odżywia swoją energią dostają jej niewystarczająca ilość.

Drugi stan związany jest z nadmierną ilością energii w wątrobie. Objawia się ona pracoholizmem, słabym trawieniem, uczuciem „ ciężkiej głowy”, występowaniem hemoroidów. U mężczyzn powoduje często choroby prostaty i jąder, a u kobiet skłonność do cyst i stanów zapalnych narządów rodnych. U osób z przeenergetyzowaną wątrobą często występują wzdęcia i gazy oraz nieprzyjemny pot. Osoby z taką wątrobą są uparte, agresywne, ironiczne, porywcze i emocjonalne, z dużą skłonnością do wybuchów gniewu. Ich twarze są z reguły czerwone z siatką widocznych rozszerzonych naczyń krwionośnych pod skórą. Jedną z pierwszych oznak zaburzeń pracy narządu są problemy emocjonalne, a więc nadmierna niecierpliwość, frustracja, złość, gniew, przemoc, zapalczywość, arogancja, agresja oraz tzw. impulsywny typ osobowości.  Oznaki te występują na długo przed pierwszymi fizycznymi symptomami choroby.

 

 

 

 

 

 

Do pokarmów szczególnie korzystnych dla wątroby należą:

- pełne ziarna zbóż ( szczególnie pszenica i orkisz)

-  marchew, buraki, dynia – również soki  z tych warzyw

- kiełki

- kiszonki

- niskotłuszczowe ryby

-  czarna rzepa, biała rzodkiew

- olej lniany

- czosnek

- zioła : mniszek lekarski, rozmaryn, kurkuma, mięta pieprzowa, cykoria podróżnik.

Maximum energetyczne wątroby przypada na 01.00-03.00 w nocy. Osoby, które budzą się regularnie w tych godzinach, powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją wątrobę, ewentualnie udać się na profilaktyczne badania do lekarza. Taka wątroba jest podatna na stany zapalne, które w dalszej konsekwencji prowadzą do marskości i nowotworu. Przyczyną takiego stanu jest dieta bogata w czerwone mięso i większą ilość alkoholu. Powoduje to rozprężenie i nadczynność.

Aby  zadbać o naszą wątrobę, powinniśmy często o niej myśleć i starać się robić jej przyjemności. Należy więc ograniczyć w dużym stopniu :

- produkty zwierzęce obfitujące  w tłuszczi cholesterol( szczególnie dotyczy to wieprzowiny i wędlin)

- żywność  rafinowaną ( oczyszczoną)  mąkę, cukier, sól,

- żywność przetworzoną z dodatkami chemicznymi ( np. kostki rosołowe, zupy w proszku, sosy itp.)

- alkohol.

Wątroba  lubi też umiarkowanie kwaśny smak, który wzmaga jej aktywność i stymuluje krążenie krwi w niej i wspomaga eliminację toksyn. Należy równocześnie pamiętać, że  z kolei zbyt duża skłonność do kwaśnego smaku powoduje skurcz wątroby, co bezpośrednio upośledza jej funkcje, pobudza gniew i wzmaga uczucie zazdrości oraz powoduje brak akceptacji tego, co niesie ze sobą codzienny dzień.

 


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia