Rejestracja: +48 77 402 86 70

Przeziębienie


Jest to dość powszechnie występująca przypadłość, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym. Ponieważ jesteśmy na granicy dwóch pór roku, chciałabym Państwu nakreślić trochę inny obraz przeziębienia. Jak wygląda ta choroba, chyba każdy wie, natomiast nie każdy wie , w jaki sposób powstaje i że od jej przyczyny zależy sposób leczenia.

Medycyna chińska, która ma korzenie sięgające 3 tysięcy lat, wyróżnia  dwa stany przeziębienia o różnym mechanizmie powstania i , co za tym idzie ,zupełnie innym leczeniu!

Pierwszym rodzajem jest przeziębienie z tzw. „zimnego wiatru”. Jest ono najczęściej związane z przemarznięciem lub przewianiem, szczególnie obszaru nerek. Towarzyszą temu następujące objawy:

- uczucie zimna

- dreszcze

- ból tylnej części ciała np. głowy, pleców

- wodnisty katar

- częste oddawanie jasnego moczu

- brak gorączki lub stany podgorączkowe

- biały osad  na języku

Aby szybko wyleczyć ten stan, należy organizm rozgrzać i doprowadzić do wystąpienia potów. Powinno się pozostać w łóżku i wygrzewać. Nacieramy klatkę piersiową, plecy i stopy maścią rozgrzewająca lub smalcem gęsim. Choremu należy  podawać herbatki ziołowe rozgrzewające np. z imbiru i goździków lub lipy i bzu czarnego. W tym stanie nie powinno się podawać cytrusów, w tym również cytryn oraz wszelkich jogurtów i mleka, ponieważ produkty te wychładzają  od wewnątrz organizm i utrudniają leczenie.

Drugim rodzajem przeziębienia jest przeziębienie z tzw. „ gorącego wiatru”. Charakteryzuje się następującymi objawami :

- gorączka

- mogą też wystąpić dreszcze

- rozpalenie ciała i uczucie gorąca

- suchość w ustach

- ból gardła

- zaparcia

- ból przedniej części ciała

- żółty nalot na języku

- gęsty katar, często ropny

- ból przedniej części ciała

Leczenie tego stanu polega na ochładzaniu chorego. Stosujemy więc zimne okłady na czoło i kark. W diecie powinniśmy dostarczać pokarmy o naturze ochładzającej np. cytrusy, wodę mineralną np.  z cytryną, herbatkę z mięty pieprzowej, herbatkę zieloną, herbatę z liści babki lancetowej. Można podawać również jogurty, a nawet lody.

 Jak widzicie Państwo w tym skróconym i uproszczonym porównaniu widać , że podobnie wyglądająca choroba jest zupełnie inaczej leczona, a nieznajomość tego, powoduje że często zwykłego przeziębienia nie możemy przez dłuższy czas wyleczyć.


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia