Rejestracja: +48 77 402 86 70
Kapustę możemy śmiało nazwać jednym z najbardziej niedocenianych warzyw. Jest ona skarbnicą witamin i elementów mineralnych, przy czym nie ma większego znaczenia jaką kapustę spożywamy. Podobne właściwości mają jej wszystkie odmiany . Jest przy tym ogólnie dostępna, tania i niskokaloryczna - 100g to tylko 40 kcal. Zawiera przy tym wiele witamin m.in. A,B ,C, K, E. Posiada również beta-karoten i kwas foliowy oraz wapń, magnez, potas, sód,fosfor.żelazo,molibden,siarkę,jod,cynę i wanad. Jest źródłem witaminy K. Już150g kapusty pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę.
Jest to warzywo szczególnie korzystne dla kobiet, ze względu na zawartość indoli, które przyspieszają przemianę estrogenu i zmniejszają jego stężenie we krwi, a co za tym idzie zapobiegają rakowi sutka, szczególnie w okresie menopauzy. Badania dr Michnovicza wykazały znaczący spadek zachorowań na raka sutka u myszy karmionych indolami. Sprzyjają one też zahamowaniu rozwoju raka jelita grubego. Okazuje się , że zjadanie kapusty tylko 2 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór aż o 50%.Indole wykazują istotne działanie ochronne także po podaniu zwierzętom substancji rakotwórczych.
Kapusta ma naturę lekko ogrzewającą organizm, dlatego jest bardzo wskazana w okresie jesienno-zimowym. Ma działanie powlekające i nawilżające jelita, korzystnie działa także na żołądek i cały proces trawienia, dlatego polecana jest chorym na choroby żołądkowe, jelitowe i wrzodowe.. Pomaga również w oczyszczaniu przewodu pokarmowego z pasożytów ( najlepiej w połączeniu z czosnkiem ).Kapusta , zarówno świeża jak i kiszona, oczyszcza i odnawia przewód pokarmowy , poprawia florę bakteryjną i leczy zaparcia . Jest też bardzo dobra przy leczeniu anemii, szkorbutu oraz przy ogólnym osłabieniu organizmu. Powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi , dlatego jest wskazana dla cukrzyków.
Kapusta ma także wielorakie zastosowanie zewnętrzne. Szczególnie korzystnie działają świeże liście .Wspomagają one leczenie wielu chorób skóry m.in. egzemy, opryszczki, trądzik, ropnie, czyraki, pęknięcia skóry, odmrożenia, ukąszenia. Przed użyciem liście należy umyć i wykroić z nich środkową żyłę główną. Następnie rozgnieść liście i położyć na zmienione chorobowo miejsca , po czym ranę zabandażować. Kapusta leczy też różnego rodzaju obrzęki oraz stany zapalne np. piersi po porodzie. Bardzo zdrowy jest też sok z surowej kapusty. Zawiera on śluzy roślinne, siarkę, witaminy K i U , dzięki czemu wykazuje właściwości gojące i zabliźniające. Spożywając kapustę należy dodawać do niej przyprawy , które ułatwiają jej trawienie m.in. kminek i majeranek.
Bardzo korzystna jest również kapusta kiszona . Zawiera ona enzymy ułatwiające trawienie tłuszczów i błonnika oraz enzymy mlekowe , które działają dezynfekująco na przewód pokarmowy. Musimy jednak pamiętać , że płukanie kapusty kiszonej niszczy te enzymy, a więc nie jest zalecane. Kapusta kiszona jest też wskazana dla cukrzyków i astmatyków. Sok z niej leczy kaca , wpływa dobroczynnie na wątrobę i śledzionę. Wspomaga leczenie reumatyzmu i arteriosklerozy.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych paru zdań , nikogo nie trzeba będzie zachęcać do częstego spożywania kapusty. A jeśli komuś przeszkadza specyficzna woń, wydzielająca się podczas jej gotowania to można ją łatwo zniwelować , gotując kapustę z kromką chleba.
Jako potwierdzenie wspaniałych właściwości kapusty, powiem Państwu , że dr Jadwiga Górnicka podaje 100 różnych chorób, do leczenia których można wykorzystać kapustę. A więc zachęcam do kapuścianych zakupów i życzę smacznego.
Jolanta Korjat