Rejestracja: +48 77 402 86 70

Kąpiele


W dzisiejszym artykule chciałabym zachęcić Państwa do korzystania z uroków kąpieli. Za oknem mamy już coraz gorszą pogodę, dni są coraz krótsze i więcej czasu spędzamy w domu. Ciepła kąpiel polepszy nam nastrój, odpręży nas, a często też poprawi zdrowie. Ponieważ kąpiel jest nieodłącznym elementem naszego życia, więc tym bardziej warto połączyć przyjemne z pożytecznym i poprzez dodanie różnych składników ziołowych, zyskać dodatkową przyjemność i walory kosmetyczno-zdrowotne.                                                                                                                                                  1. Kąpiele kosmetyczne – wspomagające urodę i poprawiające stan skóry.

 1. Antycellulitowa – należy 5 garści skrzypu polnego zagotować pod przykryciem w 3-4 litrach wody. Wywar przecedzić i wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut.
 2. Regenerująca – garść rumianku, 2 garście lipy i 2 garście melisy wlać do 2l wody i gotować 20-30 min, na małym ogniu pod przykryciem. Wywar przecedzić i wlać do wanny. Wskazana dla osób przepracowanych i zestresowanych.
 3. Oczyszczająca – po 2 garści koszyczków rumianku i szałwi  zalać 1,5l wrzątku. Pozostawić na 20 minut do naciągnięcia. Dodać do wanny. Kąpiel 20 minutowa działa ściągająco na rozszerzone pory i oczyszcza cerę osób z trądzikiem.
 4. Łagodząca – świeże liście marchwi młodej , należy gotować 30 minut – wywar wlać do wanny i kąpać się 15-20 minut – kąpiel ma zastosowanie przy problemach skóry oraz bólach kręgosłupa.
 5. Odmładzająca – ugotować świeże lub suszone ziele rozmarynu i lawendy w 5l wody. Wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać 20-30 minut. Oba te zioła nazywane są „ziołami młodości”.
 6. Pobudzająca krążenie – do woreczka z siateczki lub płótna należy wsypać po 2 łyżki liści żywokostu, kwiatów lawendy, rumianku i mięty. Woreczek należy zanurzyć na czas kąpieli do wanny. Dobrze jest też nacierać ciało ziołami w czasie kąpieli. Zabieg ten zwiększa napięcie skóry i poprawia jej ukrwienie.
 7. Relaksująca – 3 garści suszonych kwiatów akacji i garść kwiatów lawendy można też dodać płatki z przekwitniętych róż – zalać 2l wody i gotować pod przykryciem 10 minut. Przecedzić i wlać do wanny.
 8. Ujędrniająca – do wanny z ciepłą wodą wlać sok z 5 cytryn i zanurzyć się w nim na 15

minut.

 

 1. Kąpiele lecznicze – są stosowane przy różnych dolegliwościach i schorzeniach. Woda powinna mieć temperaturę 35-37 ˚C, a kąpiel powinna trwać 20-30 minut.

 

 1. 300g kwiatu rumianku zaparzyć w 4l wrzątku i pozostawić na 2h do naciągnięcia. Przecedzić i wlać do wanny. Wskazanie : reumatyzm, upławy, osłabienie organizmu.
 2. ½ kg otręb pszennych zalać 5l wody i zagotować. Wskazania : dna moczowa, gościec.
 3. 1 kg soli kuchennej rozpuścić w 5l wrzątku. Wskazania : choroby skóry, reumatyzm.
 4. 250g liści szałwi zaparzyć w 5l wody wrzątku i pozostawić na 2godziny do naciągnięcia. Wskazania : niskie ciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, astma. Działa przeciwzapalnie i oczyszczająco na stawy.
 5. Kąpiel mleczna – bardzo dobrze rozgrzewa organizm, szczególnie po chorobie. 2l tłustego mleka, garść macierzanki, garść lipy i garść kwiatu bzu czarnego, zagotować i gotować jeszcze 10 minut. Przecedzić i wlać do wanny.
 6. 250g kozłka lekarskiego zalać 3l wody i gotować 15 minut. Kąpiel działa bardzo dobrze przy osłabionych nerwach i przy pobudzeniu i nerwowości.
 7. Kilka gałązek sosnowych i kilka syszek jodłowych zalać 5l wody i gotować 20 minut. Kąpiel taka jest wskazana przy chorobach nerek i pęcherza moczowego.

 

 

Przy  wszystkich kąpielach leczniczych zaleca się, aby serce było nad wodą, natomiast nerki – całe zanurzone w wodzie.

                                                                                                                                             Jolanta Korjat

e-mail jola@kordent.pl


Komentarze

Poniedziałek, środa, piątek od godz. 8:00 do 13:00
Wtorek, czwartek od godz. 13:00 do 19:00

ul. Jaśminowa 1 | 49-318 Skarbimierz Osiedle | woj. Opolskie

REJESTRACJA: +48 77 402 86 70, +48 601 545 253


Copyright © 2016 Kordent

Akademia zdrowia