Rejestracja: +48 77 402 86 70
Jest to niepozorne „płaczliwe” warzywo, które jest prawdziwą skarbnicą substancji zdrowotnych. Jest przy tym jednym z nielicznych warzyw , które podczas obróbki nie tracą swoich właściwości zdrowotnych. Tak więc nie ma większego znaczenia, czy zjemy cebulę surową, ugotowaną czy smażoną. Jednak najłatwiej strawna jest cebula duszona. Cebula jest warzywem długowieczności. W krajach, w których zjada się jej stosunkowo dużo np. w Gruzji czy Bułgarii ludzie żyją długo. Zawiera ona antyoksydanty, które opóźniają proces starzenia. Jej cenne właściwości były znane już w starożytności. Stosowana była najczęściej do oczyszczania i wzmacniania krwi. W późniejszym okresie okazało się, że zawiera ona substancje przeciwzakrzepowe, które z jednej strony hamują zlepianie się płytek krwi, a z drugiej rozpuszczają fibrynę, podstawowe białko będące podstawą skrzepu. Składniki cebuli mają też wpływ na układ krwionośny i serce- rozszerzają naczynia krwionośne i obniżają ciśnienie krwi. Warzywo to wpływa również korzystnie na podnoszenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Zjadanie już ½ cebuli codziennie, podnosi ten poziom aż o 30%. Cebula zawiera wiele witamin np. A,B1, B2, B6, B7, C i PP oraz krzem, wapń, siarkę, potas i jod. Składniki te powodują, że ma ona silne właściwości bakteriobójcze, dlatego jest ona niezastąpiona przy przeziębieniach, grypie i chorobach dróg oddechowych oraz przy wielu awitaminozach. Zawiera związki siarkowe, które wykazują istotny wpływ hamujący na komórki nowotworowe.
Żółta i czerwona cebula są najbogatszym źródłem kwercetyny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i lekko uspakajającym. Zarówno miąższ jak i sok z cebuli ma silne działanie przeciwzapalne, silniejsze niż lek Encorton. Dr Dorsch z Uniwersytetu z Mainz stwierdził, że cebula ma znaczne właściwości przeciwastmatyczne. Głównym czynnikiem są tu tiosulfinaty. Działa tu również kwercetyna, która stabilizuje błony komórek uwalniających histaminę, odpowiedzialną za reakcję alergiczne. Bardzo ważne jest też to, że cebula ma właściwości unieszkodliwiania bardzo uciążliwego drobnoustroju chlamydia pneumoniae. Ze względu na obecność dwusiarczku allylu i alicyny obniża poziom cukru i jest nieodzowna w diecie cukrzyków. Ale to jeszcze nie wszystko.
To cudowne warzywo wykazuje również działanie przeciwzawałowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwreumatyczne. Działa odkwaszająco na nasz organizm. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Wskazane jest jako dodatek przy wszystkich ciężkostrawnych mięsach, zwłaszcza z połączeniu z pieprzem. Także leczy skórę i upiększa paznokcie. Działa lekko nasennie, osłabia napięcie jelit. Wzmacnia czynność nerek, wątroby, układu nerwowego. Działa moczopędnie – rozpuszcza i eliminuje mocznik i chlorki organizmu. Działa wykrztuśnie i utrzymuje w równowadze układ hormonalny.